Staff Members

Leadership team

Headteacher                                       Mrs Julie Clubley

Deputy Headteacher

                                      Mrs Catherine Billingham

Middle Leaders

English Leader               Mrs Hilary Hill

Maths Leader

              Miss Laura Hedley

SENCo and Inclusion Leader

              Miss Frances York

Class teachers

EYFS and KS1

Class Teacher Year group Responsibility
Cherries Mrs C. Billingham Reception Innovation and investigation
  Mrs G. Harris   Innovation and investigation
Apples Miss R. Morris Reception Understanding the world
Pears Miss L Peden (NQT) Year 1 Expressive arts
Beeches Miss S. Osman (NQT) Year 1 & 2 Understanding the world
Rowans Mrs S. Park Year 2 Innovation and investigation
  Mrs J Tinto   Expressive arts

 Mrs S. Syree    - Maternity leave                           Expressive arts

 Miss R. Shipley - Maternity leave                           Understanding the world

KS2

Willows Miss G. Barr Year 3 Expressive arts
Silver Birches Ms T. Butler Year 3 & 4 Understanding the world
  Mrs J. Tinto   Expressive arts
Redwoods Miss L. Hedley Year 4 Innovation and investigation
Maples Mrs H. Hill Year 5 Expressive arts
Cedars Miss L. Blakeley Year 5 & 6 Understanding the world
Oaks Mrs K. Corney Year 6 Innovation and investigation

Any subject areas not listed above will be covered by the SLT.

 

Administration and Extended Schools

Mrs P. Pritchard School Business Manager
Mrs J. Aitken Office Administrator
Mrs J. O'Key Breakfast, After School and Holiday Playscheme leader
Mr G. Gilbert Site Supervisor

Lunchtime Supervisors and Cleaning Staff

Mrs D Bickle, Mrs L. Downton, Mrs A. Field, Mrs J. Gilbert, Mrs L. Knight,             Mrs N. Lock, Mrs M. Lomath, Mrs C. Smith, Mrs J. Stone,                                  Miss K Threadgold (maternity leave).

 

Learning Support Staff

SEN Support

Mrs R. Coppa, Miss J. Curtis, Mrs J. Dillon, Miss G. Howell, Mrs R. King,                Mrs C. Smith.

TA (Teaching Assistant)

Mrs N. Bains, Mrs E. Brown, Miss E. Cotter, Mrs L. Jones, Mrs J. Nevett,                Mrs S. Oakes, Mrs J. O'Key, Mrs L. Reynolds, Mrs J. Rodwell, Mrs L Wiffen,           Mrs K. Wootton, Miss N. Wylie.


Miss A. Brown       - Family Support Worker
Mr D. Hall            - Sports assistant
Mrs H. Izzard        - IT assistant

Subject areas

Innovation and Investigation
Expressive arts
Understanding the world

Maths

English

Geography

Science

Art

History

Computing

Music

MFL (French)

DT

PE

PSHE

   

RE